Pszczelarstwo

Aplikacja mapowa dotycząca pszczelarstwa powstała we współpracy z Departamentem Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich.
Aplikacja składa się z modułów:
- obszary objęte hodowlą zachowawczą pszczoły rasy środkowoeuropejskiej linii M Augustowska'
- liczba pasiek pszczelich i pni
Moduł Pszczoły linii M Augustowska
Mapa pokazuje obszary objęte hodowlą zachowawczą pszczoły rasy środkowoeuropejskiej linii M Augustowska.
Rejon hodowli zachowawczej obejmuje tereny z gmin: miasto Augustów, Augustów, Giby, Lipsk, Nowinka, Płaska, Sztabin.
Na wspomnianym obszarze obowiązuje zakaz utrzymania ras innych niż środkowoeuropejska linia M Augustowska.
Utworzony rejon ma na celu zabezpieczenie naturalnej populacji przed introdukcją obcych rasowo genów. Ma to znaczenie w utrzymaniu pszczół w dobrej kondycji oraz odpornych na zmienne środowisko.
Pszczoła środkowoeuropejska linii M Augustowska to jedna z niewielu zachowanych linii pszczół rodzimych. Przez tysiące lat mieszkała w prastarych puszczach porastających nasze tereny i przetrwała do dzisiejszych czasów.
Pszczoła Augustowska jest mniejsza i ciemniejsza od innych pszczół, jest niezwykle pracowita, a także posiada silny instynkt ochronny. Charakteryzuje ją dobra zimotrwałość oraz dobre dostosowanie rozwoju rodzin pszczelich do warunków zewnętrznych. U pszczół tej rasy wytworzyły się cechy pierwotne, dzięki którym potrafią one przetrwać w trudnych warunkach klimatycznych.
Pszczoła augustowska pełni m.in. rolę gatunku parasolowego, który znacząco wpływa na ochronę innych gatunków zapylaczy (trzmiele, pszczoły samotnice, osy, motyle, muchówki, chrząszcze), co zwiększa różnorodność biologiczną.
Źródło: https://www.gov.pl, https://augustow.bialystok.lasy.gov.pl/
Moduł liczby pasiek pszczelich i pni
Mapa powstała na podstawie danych z 2020 roku i odczytamy na niej liczbę pasiek pszczelich i pni, czyli rodzin pszczelich wraz z ulem i plastrami, znajdujących się w powiecie, gminie czy miejscowości na terenie województwa podlaskiego.